Rapla rahvast sütitab Spido

/11.02.2011 Reporter/

Rokenrollibänd Spido on juba 30 aastat tantsitanud Raplamaa ja kaugemategi maakondade rahvast. Eestimaa Status Quoks nimetatud punt nokitseb juba kolmanda plaadi kallal ega näita vähimagi väsimuse märke.

VIDEO

 

SPIDO KUTSUTI NEW YORKI ESINEMA

/sept 2010 Rapla Teataja/

New York'i Eesti Maja kutsus Rapla bändi Spido mängima hooaja avamispeole 2010.aasta septembris. Osa Spido liikmetest külastas NY 2009.aastal. Saadi headeks tuttavateks ja jäeti oma plaate sinna kuulamiseks. Tundub, et NY eestlastele hakkas bändi muusika niivõrd meeldima, et otsustati mehed kutsuda uuesti ameerika mandrile. Spido koosseisus käisid NYs Ivo Rüütalu, Teet Tall, Andres Lääne ja Taavi Langi. Meestele jättis mõlemal korral New York’is veedetud aeg kustumatu mälestuse. 

 

PÄIKSELINE PÄEV KOOS SÕPRADEGA

Nädaline 15.juuni 2010 

 

Raplamaa Aasta Tegu 2009

Foto: Siim Solman

Nädaline 02.02.10:

 

SA RINK juhataja Riin Pallon kommenteeris päeva nii, et kuigi see päev oli mõeldud tervele perele, oli seal siiski palju just noortele vaadata ja teha.

Üheks päeva algideeks oli näidata noortele, et isegi kui pole käepärast jalgpalliväljakut, saab palli mängida pea igal platsil, seda näitasid ka Spido ja tema sõbrad kõigile ette.

SA Raplamaa Info- ja Nõustamiskeskus võttis päevast osa oma noorteinfolauaga. Lisajõuna olid nad kaasanud kolleegi Harjumaalt, kes aitas karjäärinõustamist tutvustada: kohapeal sai kergemaid karjääriteste ja karjääriviktoriine lahendada.  Harjumaa karjäärinõustaja Lydia kiitis väga Rapla elanikke, kes olid avatud ja positiivselt meelestatud.


MTÜ Rapla Linna Moosekandid (selle varjunime taha peidavad end Spido sõprade päeva korraldajad Olga Sokk ja Ivo Rüütalu) tänab kõiki sõpru ja toetajaid Spido Sõprade Kevadpäeva õnnestumise eest!


Idee Spido sõprade kevadpäeva teha tekkis ühest sünnipäevast, ühest kingitud jalgpallist ja selle sihtotstarbelisest kasutamisest. Järgmisel aastal võib sellest üritusest juba traditsioon saada.

 

 Artikkel Spidost ja 30.05.09 toimuva Spido Sõprade Kevadpäev eelteade maikuu Rapla Teatajas:

http://www.rapla.ee/public/files/Rapla%20Teataja%202009%2005-11.pdf

 

 

Laupäeval pidutses ansambel Spido oma sõpradega Rapla kesklinnas

Teet Teder, Nädaline 02.06.09

 

Sel laupäeval pidasid Spido muusikast ja Spidost endast lugu pidavad inimesed Spido Sõprade Kevadpäeva. See oli palav päev, mis suunatud suurtele ja väikestele, aktiivsetele ja vähem aktiivsetele. Ühesõnaga kõigile huvilistele.

Spido – bänd ja sõpruskond

Veidi vähem, kui kolme aastakümne eest 1981. aasta jaanuaris otsustasid toona kaheksandas klassis käinud Rapla poisid, et aeg bändi tegemiseks on küps: paar oma lugu oli poistel selgeks õpitud ja tänu koolipoolsele toele pandigi alus ansamblile Spido.

Ansambel, keda omal ajal võinuks tituleerida noortebändiks, on ühiselt kasvanud läbi aja ja tegutseb vahetpidamata tänaseni. Koos ajaga on täienenud ka ansambli sõprade read. 

Ivo, Teet ja Uku, kes peavad end juba „vanadeks“ tegijateks, ütlevad, et Spido ongi pigem sõpruskond. Oma noorima liikme Erko, kes vanuselt neile poja eest võiks olla, on mehed aga sujuvalt oma sõpruskonda liitnud. Viienda liikmena mahub ansamblisse Taavi, kes küll viimasel ajal liitub bändi tegemistega harva. Naljatades täpsustab Uku, et Taavi olevatki neil nimekirjas sulgudes.

Kõik endised ja praegused spidušnikud, just nii mehed end ise nimetavad, on sõpruskond tänaseni. „Ainult kitarristidega pole meil vedanud,“ mõtiskleb Ivo ja lisab siis Erkot patsutades, et tegelikult ikka on vedanud ka… Lihtsalt on läinud nii, et just kitarristid on need, kes on pidanud lahkuma kaugele kolimise tõttu või siis on nad saanud nii heaks ja profiks, et on siirdunud kutseliste muusikute mängumaale.“ Ivole, Teedule ja Ukule on aga Spido hobiks põhitöö kõrval.

Eesmärk ei ole rahas.

Mehed tõdevad, et koostegutsetud aastad on nende endi jaoks olnud väga huvitavad. „Ja me oleme tõepoolest kogu aeg tegutsenud, varsti juba kolm aastakümmet,“ sõnab Ivo „Me võime paari aasta pärast auga pidada oma kolmekümnendat sünnipäeva, mitte nagu paljud bändid, kes teevad hetkes come-back´i ,et pidada suurt juubelit…“

Teet arvab, et põhjus, miks nad nii kaua püsinud on, peitub väga lihtsas tões – Spido pole end mitte ühegi sponsoriga sidunud ja on saanud ajada oma rida.

 Spidušnikutest sõbrad ei kujuta elu ilma ühise bändita ettegi. Kuigi hobid teadagi, on kulukad, nõuab ju ka bänditegemine väljaminekuid prooviruumidele, pillidele, tehnikale, transpordile ja veel muulegi, sõnab Teet, et kokkuvõttes olevat nad plussis. „Kuid meie bänditegemise eesmärk pole raha!“ kinnitab ta kõigi eest ning Ivo lisab, et eks see olegi põhjuseks, miks bänd on püsinud.

Iseeneste jõududega on Spido salvestanud ja välja andnud kaks plaati. Kolmas plaat on meestel praegu käsil. Ivo arvab, et nii mõneski mõttes on salvestamisega praegu Eestis kehvad lood. „Mitmed asjad on alles lapsekingades,“ lisab ta ja täienduseks ütleb bändi pesamuna Erko, et eks kõik oleneb stiilist, mida lindistada.

Teet, kes on aga Spido-meeste suurim repertuaarispetsialist, sõnab, et tegelikult on Spidol lihtne stiil. „Me ei aja mingit eriti vinget asja taga,“ täpsustab ta.
 

Omarepertuaar Teedu sulest 

Bändi algusaegadest peale on Spido mänginud ka oma lugusid, mis pärinevad Teedu sulest. Kui peo- või kontserdisaalis oleneb repertuaari valik suuresti publikust, siis omal ajal sõltus valik ka bändimeestest endist. „Eks esialgu kirjutasin selliseid lugusid, mida me ise ka mängida oskaksime,“ meenutab Teet. Hetkel on Spidol esitamisvalmis ligi kolm-nelikümmend oma lugu. Kui bändi asutajaliikmetel on nende oma lugudega lihtsam, siis noorukesel Erkol on bändi harjumuspärase repertuaari selgeksõppimine nõudnud ehk rohkem vaeva. Teet ei ole lugusid kirjutanud mitte ainult oma bändile, vaid ka mitmetele teistele eesti artistidele.

 

 
Toetus pereliikmetelt ja sõpradelt.

 

Ansambel Spido on tugevana püsinud ka tänu pere ja sõprade toele. Ivo sõnul ei võta bändi-elu temalt liiga suurt osa ajast. „Proovi teeme, nagu vaja, mõnikord on küll kahju nokitsemistööd pooleli jätta ja kella vaadates proovi rutata, kuid eks nii peabki olema“ kinnitab ta ja lisab, et eks bändimehe elus ole kiiremaid ja vähem kiiremaid aegu. „Kui Ivol on mingil perioodil igal nädalalõpul esinemine, on see muidugi väsitav, kuid tegelikult on bänditegemine meestele siiski suureks rõõmuks,“ kinnitab kõrvalt Ivo toetav elukaaslane Olga. Toetavad kaasad on kõikidel bändimeestel. „Minu pruutki toetab mind ja ütleb, et onud on teil seal toredad,“ naljatleb noorim liige Erko. Koolipõlveaegseid lugusid Spido-poistest on Erkole rääkinud aga tema ema, kes on bändi asutajaliikmete klassiõde.

Ivol, Teedul ja Ukul on lisaks Spidole veel üks ühine hobi – nad kõik peavad end maainimesteks. „Meil kõigil olid Raplas elamised tipp-topp, kuid ühel hetkel üksteistega arutamata jõudsime kõik oma talukohani,“ räägib Ivo. Teet põhjendab maainimeseks hakkamist rahu ja vaikuse vajaduse suurenemisega. Uku enamasti nõustub noogutavalt bändikaaslastega ning ütleb vaid paikapidavalt: „Asi on heades kätes. Ma ei võta eriti sõna!“

Lisaks toetavatele peredele on Spidol ka toetajad oma sõprade klubi näol. Meeste sõnul on see klubi super. „Nad teevad kõik ise ja toetavad meid esinemistel,“ tunnistavad mehed. Spido Sõprade Klubi jõuluürituste kaudu tihenesid suhted ka bändi endaga. Sel kevadel on Spido otsustanud oma sõpradele ja toetajatele rohkem tähelepanu pöörata ning mai lõpus ühiselt ühe vahva päeva korraldada.

 Siim Maiste, Spido Sõprade eestvedaja: 

Ilmselt on Spidol olnud sõpru või fänne sama kaua, kui nad on ansamblina tegutsenud, kuid mõned aastad tagasi tekkis nooremapoolne seltskond, kes hakkas Spido mängudel käima. Sealt kasvas välja isiklikum tutvus Spido liikmetega. Kui valmis Spido koduleht internetis, tekkis mõte, et miks ei võiks olla ka Spido fännidel oma koduleht, millega näidata toetust ja tunnustust sellele bändile. Kuna kõikvõimalikke fännklubisid on küllaga, sai kodukas nimeks Spido Sõprade Klubi – nimi viitab sellele, et meie näol pole tegu mingite hullunud fännidega, vaid sõpruskonnaga, kellele lisaks muuhulgas meeldib Rapla ansambel Spido.

 Klubi kui selline on justkui iseenesest tekkinud ja selle liikmeteks on kõik, kes Spido muusikast ja Spidost endast lugu peavad.

Oleme korraldanud Spido Sõprade jõulupidusid. Klubil on oma Spido Sõprade Bänd. Paaril jõulupeol on lisaks klubi bändile mänginud ka Spido ise.

Nüüd 30. mail on tulemas Spido Sõprade Kevadpäev, mis pole enam meie isekeskis peetav üritus, vaid on suunatud kõikidele huvilistele.

Kes soovib ühineda meie seltskonnaga, vaadaku http://spidos6brad.pri.ee.

Julgen arvata, et Spidost on olnud kasu eesti muusikale laiemalt, sest Teedu kirjutatud laule esitavad nii mitmedki teised artistid. Kuna Spido on kindlasti üks Rapla visiitkaarte, siis bändi laiem tuntus tuleb Raplale ainult kasuks. Vaadates Spido esinemiskalendrit on näha, et arvestatav osa ülesastumistest toimub väljaspool Raplamaad - Saaremaast Nuustakuni, lisaks   pulmapeod ja sünnipäevad Eestimaa eri paigus.

Olgu Spidol ainult jõudu ja jaksu edasi rassida, sest, nagu Teet ise ütleb: „Elu ongi üks rock'n'roll!“

 Korralduspoolelt ei saanud tõesti päevale midagi ette heita. Kui üks etteaste lõppes, algas teine ja publikul ei olnud võimalustki meelelahutusest puhata. Koolitatud Raplamaa koerad vahetusid tantsutüdrukutega niisama lihtsalt kui trikiratturid batuudil saltotajatega. Kirbuturult sai tulla otse trumme lööma ja siis Tai massööril end väänata lasta. Ka sai sukeldumisvarustusega tünnisauna põhjas käia. Tehnikahuvilistele näidati päevi näinud väikest Volkswagen Golfi millele igat rullnokka kadedaks tegev tümakas sees. Tegemist oli autoga, mis ehitatud just kõva heli tekitama.